Održavanje proteze: Koraci za zdrav osmeh

zubi

Nošenje zubne proteze donosi brojne benefite za vaš osmeh i kvalitet života, ali pravilno održavanje proteze je ključno kako bi ona dugo ostala funkcionalna i udobna. U nastavku su navedene nove činjenice i saveti koji će vam pomoći u pravilnoj nezi i korišćenju proteza.

Na površinama proteza brzo se formira bakterijski plak, slično kao na prirodnim zubima. Redovno uklanjanje plaka je od suštinskog značaja kako biste izbegli infekcije sluzokože i potencijalne gljivične infekcije.

Za čišćenje je preporučljivo koristiti sapun bez mirisa ili specijalne paste za proteze, dok klasične paste za zube treba izbegavati, jer mogu oštetiti protezu.

Kako pravilno čistiti zubnu protezu?

Prilikom čišćenja, preporučuje se da protezu perete iznad lavora napunjenog vodom kako biste izbegli lom ukoliko vam ispadne. Čišćenje unutrašnje strane proteze, koja dolazi u kontakt sa sluzokožom, jednako je važno.

U slučaju da na protezi primetite naslage koje se ne mogu ukloniti četkicom, neophodno je posetiti stomatologa radi profesionalnog uklanjanja kamenca, što će produžiti vek trajanja proteze.

Prvih nekoliko dana od dobijanja proteze stomatolog može savetovati da je nosite i tokom noći kako bi se otkrile eventualne nepravilnosti.

Nakon perioda prilagođavanja, protezu je najbolje vaditi pre spavanja kako bi se sluzokoža odmorila, a tkiva regenerisala.

U vodu se mogu dodati šumeće tablete za dezinfekciju, ali one ne zamenjuju ručno četkanje.

Prilagođavanje na protezu zahteva strpljenje, posebno kada je u pitanju žvakanje hrane. Na početku se preporučuje konzumiranje mekane i seckane hrane, dok tvrdu, lepljivu i vruću hranu treba izbegavati.

Važno je da zalogaji budu ravnomerno raspoređeni na obe strane vilice kako bi proteza ostala stabilna. Vremenom se možete postepeno vratiti normalnoj ishrani, uz oprez prema ekstremno tvrdoj i lepljivoj hrani.

Prilagođavanje na novu zubnu protezu

zubi vestacki
Proteze je najbolje čistiti korišćenjem specijalne četkice koja ima vlakna sa obe strane ili meke četkice za zube.

Na početku nošenja proteze može doći do povećanog lučenja pljuvačke, što je normalna reakcija organizma i s vremenom se smanjuje.

U retkim slučajevima može se javiti alergija na akrilat, u kom slučaju stomatolog može predložiti izradu proteze od alternativnog materijala.

Redovne posete stomatologu, najmanje jednom u šest meseci, ključne su za održavanje zdravlja usne šupljine i pravilnog naleganja proteze.

Kod osoba sa određenim medicinskim stanjima, poput dijabetesa, kontrole mogu biti češće.

Kada posetiti stomatologa?

zubna proteza bela
Ukoliko proteza često ispada iz usta, potrebno je obratiti se stomatologu radi prilagođavanja.

Stomatološke kontrole omogućavaju pravovremeno uočavanje komplikacija, poput atrofije kosti ispod proteze ili gljivičnih infekcija izazvanih lošom higijenom.

Lepkovi za proteze mogu biti korisni u specifičnim situacijama, poput privikavanja na novu protezu, smanjenog lučenja pljuvačke ili povećanja sigurnosti prilikom javnog govora. Međutim, važno je napomenuti da lepak nije zamena za loše prilagođenu protezu.

Ako proteza ne leži pravilno, neophodno je obratiti se stomatologu.

Pravilna briga o protezi obuhvata redovno čišćenje, odgovarajuću ishranu i redovne stomatološke kontrole. Samo uz adekvatno održavanje možete osigurati dugotrajnost proteze i očuvati zdrav osmeh.